برنامه ریزی آموزشی و روش اجرایی دبیرستان اندیشه جاوید

برنامه ریزی آموزشی و روش اجرایی دبیرستان اندیشه جاوید

روش اجرایی آموزشی در دبیرستان دوره دوم غیر دولتی اندیشه جاوید.

در ابتدا امر لازم است به شما مخاطبان محترم دبیرستان دوره دوم غیر دولتی اندیشه جاوید برسانیم که روش اجرایی در این واحد آموزشی مبتنی بر علم و تجربه مدیریت و کادر آموزشی و مشاوران این مرکز می باشد.

این سبک از برنامه ریزی که به جرات میتوان آن را نمونه ای موفق در کشور نام گذاری کرد واقعا عملی شده و در حال حاضر در حال اجراست که به شما توصیه مینماییم برای درک بهتر به دبیرستان دوره دوم غیر دولتی اندیشه جاوید مراجعه نمایید و با دانش آموزان و اولیای آنها و همچنین مدیریت و کادر آموزشی در خصوص عملکرد و نحوه ی اجرای این برنامه ریزی گفتگو نمایید. همچنین میتوانید در بین دبیرستانهای دوره دوم در غرب تهران و خصوصا منطقه 5 تهران در رابطه با برنامه ریزی های تحصیلی و نحوه ی اجرای آن به جست و جو بپردازید.

دبیرستان دوره دوم اندیشه جاوید در منطقه 5 تهران به عنوان پیشگام در امر آموزشی پیوسته بر اساس آخرین متدهای علمی و با بهره گیری از تکنولوژی دانش آموزان را هدایت می نماید تا بتوانند جایگاه مناسبی در کنکور سراسری کسب نمایند .

این هدایت و راهنمایی شامل برنامه ریزی آموزشی ، آموزش مستمر و  ارزشیابی های آموزشی استاندارد می باشد.

برنامه ریزی آموزشی از نظر مدیریت دبیرستان دوره دوم غیر دولتی اندیشه جاوید :

  • برنامه ی آموزشی نقشه‌ای است که در آن فرصتهای مناسب یادگیری برای رسیدن به هدفهای کلی و جزئی مربوط به دانش‌آموزان در نظر گرفته شده‌ است.

در این نقشه ی راه، مدیریت با همکاری سر گروهای هر رشته و بر اساس حجم کتاب و ساعت تدریس آن، ابتدا یک بودجه بندی یک ساله تهیه می نمایند و معلوم می کنند که در هر جلسه چند صفحه از کتاب باید تدریس شود.

پس از این کار دبیران و دانش آموزان و کادر آموزشی به اصطلاح تکلیف خود را برای یک سال تحصیلی می دانند و به شروع به سازگاری خود با سیستم می نمایند.

این سازگاری با جلسات مشاوره ای خصوصی و گروهی که توسط مشاوران زبده دبیرستان دوره دوم اندیشه جاوید برگزار می گردد، شکل نقشه به خود می گیرد و دانش آموزان به وسیله آن همواره در طول سال مورد ارزیابی قرار می گیرند.

ساز و کار تدریس معلمان در دبیرستان دوره دوم غیر دولتی اندیشه جاوید به این گونه است که در هر جلسه 20  الی 30 دقیقه اول را به پرسش و پاسخ از دانش آموزان در خصوص درس جلسه قبل اختصاص می دهند. این پرسش و پاسخ با رفع اشکالات نیز همراه است که میتواند میزان تسلط دانش آموزان را در هر مبحث افزایش دهد.

معلمان علاوه بر این پرسش و پاسخ های کلاسی موظف هستند دانش آموزان را حداقل بصورت دو هفته یکباربا مطالب تدریس شده خود در آن بازه ی زمانی بصورت امتحان کتبی مورد ارزیابی قرار دهند.

اما کادر آموزشی دبیرستان دوره دوم اندیشه جاوید نیز به منظور ارزیابی عملکرد دبیران و دانش آموزان هر ماه در 4 درس اصلی و یک درس عمومی با سوالاتی که دبیران در تهیه آن نقشی نداشته اند، یک امتحان برگزار می نماید و توسط مسئولین دپارتمان هر درس تصحیح می نماید.

اما شاهکار آموزشی دبیرستان دوره دوم اندیشه جاوید در برگزاری کلاس رفع اشکال بصورت مستمر در 2 روز هفته برای دانش آموزان بصورت رایگان می باشد. دبیران این کلاس ها غیر از دبیران اصلی هر درس می باشند و سعی میکنند علاوه بر رفع اشکالات دانش آموزان در هر درس آنها را با تست زنی و روش های دیگر تدریس نیز آشنا نمایند. در این روزها معمولا نمونه سوالاتی که بعنوان تمرین به دانش آموز داده شده و دارای سطوح مختلف می باشد توسط دبیر حل تمرین و تست زنی حل می شود.

خروجی سه ارزیابی بالا یعنی ” آزمونهای کلاسی ، آزمونهای دبیران و آزمون جامع دبیرستان دوره دوم اندیشه جاوید” کارنامه ای خواهد بود که به بررسی عملکرد دانش آموزان و کادرآموزشی دبیرستان اندیشه جاوید منجر می شود.

پس از تولید این کارنامه ها معاونت آموزشی و مشاوران تحصیلی و بالینی با حضور اولیای دانش آموزان به تحلیل عملکرد می پردازند تا بتواند با تغییر در برنامه ریزی” همان نقشه راه” هر دانش آموز، او را در مسیر موفقیت حفظ و یا قرار دهند.

در کنار فعالیتهای آموزشی ذکر شده در بالا، دبیرستان دوره دوم اندیشه جاوید به ورزش و فعالیتهای علمی و فرهنگی فوق برنامه نیز اهمیت ویژه ای می دهد که در این چند سال شامل موارد زیر بوده است :

  • کلاس ساخت کواد کوپتر
  • دوره ساخت سازه های ماکارانی
  • کلاس های آموز مهارتهای کامپیوتر ICDL
  • مسابقات ورزشی ” فوتبال – پینگ پنگ و شطرنج”
  • کلاس های تقویت حافظه
  • کلاس های تند خوانی
  • اردو های داخل شهری و خارج شهری مانند : طبیعت گردی در منطقه کردان – سفر به شهر مشهد مقدس – پارک آبی – استخر – سالن پینت بال و لیزرتگ و ……

مدیریت دبیرستان دوره دوم غیر دولتی اندیشه جاوید با طراحی ساز و کار ذکر شده باعث شده این دبیرستان در غرب تهران و بخصوص در منطقه 5 تهران به نمونه کاملی تبدیل شود.

این ساز وکار به منظور کسب بالاترین راندمان و رضایت برای دانش آموزان ، اولیا و دبیران طراحی شده است. دراین ساز وکار دانش آموزان هر آنچه از نظر علمی و البته اجتماعی نیاز دارند را در مدرسه فرا خواهند گرفت و بر اساس سطح علمی خود نیاز کمتری به مطالعه در منزل خواهند داشت که البته این موضوع بر اساس نظر مشاور تحصیلی قابل انعطاف و تغییر است.

دلیل این امر این است که برنامه ریزی ها در دبیرستان دوره دوم اندیشه جاوید بر اساس استاندارد ها و حفظ قواعد علمی از جمله دستیابی به الزامات منحنی فراموشی می باشد.

با رعایت این استاندارد سعی می شود تا یادگیری را همراه در بالاترین سطح خود حفظ کنیم تا به مرور به حافظه بلند مدت ارجاع شود و در حافظه ماندگار شود. این نوع از برنامه ریزی آموزشی در سطح منطقه 5 تهران بی نظیر و بدون مانند است.

این روش میتواند دانش آموزان  مخصوصا محصلان در دبیرستان دوره دوم را تا حد زیادی از فشارهای کنکور در سال دوازدهم دور نماید.

در نهایت و بطور خلاصه مطالب بر اساس یک بودجه بندی سالانه که توسط مدیریت دبیرستان دوره دوم اندیشه جاوید اعلام میگردند به دانش آموزان منتقل می گردد و پیوسته مورد ارزشیابی بهمراه رفع اشکال قرار میگیرند.

دبیرستان دوره دوم اندیشه جاوید آمادگی دارد تا مطالب عنوان شده شامل روش ها و قوانین خود را از طریق ارتباط مستقیم دانش آموزان و خانواده های آنها با مخاطبان مورد راستی آزمایی قرار دهد.

منحنی فراموشی

منحنحی فراموشی

با رعایت این استاندارد سعی می شود تا یادگیری را همراه در بالاترین سطح خود حفظ کنیم تا به مرور به حافظه بلند مدت ارجاع شود و در حافظه ماندگار شود. این نوع از برنامه ریزی آموزشی در سطح منطقه 5 تهران بی نظیر و بدون مانند است.

این روش میتواند دانش آموزان دبیرستانی را تا حد زیادی از فشارهای کنکور در سال دوازدهم دور نماید.

در نهایت و بطور خلاصه مطالب بر اساس یک بودجه بندی سالانه که توسط مدیریت دبیرستان اندیشه جاوید اعلام میگردند به دانش آموزان منتقل می گردد و پیوسته مورد ارزشیابی بهمراه رفع اشکال قرار میگیرند.

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ نوشته